Bitlis Organize Sanayi Bölgesi | BSOB

Menu BAŞKAN

Survey ANKET

Yeni Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
Bitlis organize sanayi Bölgesinde (OSB) İl Özel İdaresi Tarafından Yaptırılan 3 Tesis İçin Protokol İmzalandı

Bitlis Organize Sanayi Bölgesinde İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan ve yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği üç tesis için Bitlis Valiliğinde protokol imzalandı.

Bitlis Valiliğinde düzenlenen imza törenine Vali Oktay Çağatay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu ve 3 girişimci firma temsilcisi katıldı. Noter huzurunda hazırlanan protokoller Vali Oktay Çağatay ve girişimciler arasında imzalandı. Yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği tesislerin Mart ayı ortalarında faaliyete başlayacakları belirtildi.

Vali Çağatay İmza töreni sonrasında yaptığı açıklamalarda, "Çok önemli bir protokole imza attık. Bitlis’te önemli sayılabilecek bir istihdam kapısı olan tekstil sektörü önümüzdeki bahar ayları ile birlikte işsizliğe çözüm noktasında büyük katkı sağlayacak. Bitlis’te tarihi günlerden birine imza atma şerefine ben nail oluyorum. Şu an yaptığımız iş Bitlis adına özel bir iş. Bitlis’in bir özelliği var. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip. Yaş ortalaması 23. Nüfusumuzun yüzde 62’si 29 yaşın altında. Devletimizin hakimiyeti altında Bitlis’in terörle ilgili problemini bitirmiş durumdayız.  Bunun yansımalarını da vatandaşlarımızda görüyoruz. Sokaktaki insana Bitlis’in birinci problemi ne diye sorduğumuzda, işsizlik cevabını alıyoruz. Terörden kurtulmuş bir vilayette yaşamak güzel bir şey ama işsizliğin de çözülmesi lazım. Onları da girişimcilerimiz sayesinde çözeceğiz. 20 yıl önce kurulan OSB’mizde 55 adet parselimiz vardı. Bu 55 parselimiz olağanüstü bir talep gördü. Milletvekillerimizi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 5 milyon TL ödenek temin ettiler. 5 milyon TL de İl Özel İdaresi olarak biz katkı sunduk. 10 milyon TL’ye şu anda sözleşmesini imzaladığımız 3 adet fabrikayı imal ettik. Bu metot İl Özel İdaresinin yapmış olduğu en hayırlı işlerden biri oldu. Her bir fabrikamızın ortalama kullanım alanı 3 bin 800 metrekare. Her birinde yaklaşık 300-350 kişi çalıştırmak kaydıyla, yaklaşık bin kişiyi istihdam edeceksiniz. OSB’de 55 parsel vardı. Ağırlık tekstil de olmak üzere farklı sektörlerde 4 bin kişinin istihdam edildiği bir yer inşa edildi. Biz tekstili önemsiyoruz. Çünkü emek yoğunluğu olan bir sektördür. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Tekstil sektöründe hizmet verecek olan işadamlarından Metin Çoban ise, “Öncelikle bir Bitlisli olarak emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bitlis’in bu tür şeylere çok ihtiyacı var. Genç nüfusu ve işsizliği çok. Devletimizin sayesinde ve yapılan yatırımların sonunda işsizlik sorunu sona erecektir. Bizlerde yatırımcılar olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.” dedi.27.01.2021